Škoda Auto představila před zahájením autosalonu v Ženevě koncept hybridního vozu Vision X a zároveň oznámila, že chystá několik nových elektrických modelů, do jejichž vývoje hodná investovat 50 miliard korun.

Předseda představenstva Bernhard Maier při příležitosti představení konceptu Vision X oznámil, že během dvou let uvede Škoda 19 nových modelů a do pěti let investuje dvě miliardy eur do vývoje alternativních pohonů a nových služeb mobility. V roce 2025 by tak Škoda měla mít deset modelů na elektrický pohon, z toho šest čistých elektromobilů. Prvním bude v roce 2019 plug-in hybridní Superb, následovat ho bude nejspíš čistě elektrické Citigo a zcela nový vůz vycházející z konceptu Vision E.
„Podařilo se nám přivézt elektromobilitu do České republiky,“ uvedl Maier. „Od roku 2019 se v Kvasinách bude vyrábět ŠKODA SUPERB PHEV, první plug-in-hybridní model značky. Rovněž od roku 2019 bude ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi vyrábět elektrické komponenty i pro další koncernové značky.“
Samotná studie Vision X představila zajímavou formu pohonu, která kombinuje benzin, CNG a elektřinu. Spalovacím motorem je agregát 1,5 TSI G-TEC, čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, vyvinutý speciálně pro spalování stlačeného zemního plynu, resp. benzinu. Pohonnou jednotku na CNG podporují dva elektromotory.
Martin Šidlák