Už druhou pražskou dobíjecí stanici, která má výkon až 150 kW, zprovoznila v areálu outletového centra v outletovém centru Fashion Arena ve Štěrboholech Pražská energetika.

V současnosti již má na území hlavního města, ale i v dalších lokalitách České republiky rozmístěno 112 veřejných dobíjecích stanic. Z toho jsou tři desítky rychlodobíjecích DC, zbytek tvoří standardní stojany s dobíjením střídavým proudem.

Podle aktuálně platných plánů společnosti PRE se má dobíjecí síť na území hlavního města během příštích dvou let rozrůst na 441 veřejných dobíjecích stanic. Kromě toho běží projekt s názvem Páteřní síť PRE. Ten počítá se vznikem 125 rychlodobíjecích stanic na 103 místech. Velká část bude vybavena stojany Hypercharger 75, které ze základního výkonu 75 kW umožňují zvýšení na dobíjecí výkon 150 kW.

Výhodou pro majitele a provozovatele elektromobilů je, že v současnosti je až do konce ledna možné dobíjet u veřejných dobíjecích stanic PRE zcela zdarma.

Poté bude placení za odebranou elektřinu fungovat jinak než dosud. "Podrobnosti zveřejníme ještě v prosinci, základním principem je však placení za odebrané kilowatthodiny s tím, že zákazníci PRE budou mít automaticky slevu. Připravujeme také jeden paušální tarif," uvedl pro Autonaelektřinu.cz vedoucí oddělení Elektromobilita a Smart City společnosti PRE Vojtěch Fried.

PRE také chystá brzy spustit aplikaci s názvem Charge.PRE. Díky ní si lidé s elektromobily budou moci vyhledávat dobíjecí stanice PRE a získají také aktuální informace o jejich obsazenosti.

Jelikož je aplikace výsledkem partnerství se společností Smatrics, která je největším provozovatelem veřejných dobíjecích stanic v Rakousku a další má v Německu, Polsku a na Slovensku, získají tak uživatelé aplikace přístup i k dobíjecím stanicím v zahraničí.

Radek Pecák