Automobilka Jaguar představila svůj první elektromobil. Model I-Pace již má dokonce stanovené ceny, za které bude k dostání v České republice.

Konstruktéři vozu I-Pace od počátku vůz koncipovali jako elektromobil. Do hliníkové karosérie se jim tedy podařilo umístit lithium-iontovou baterii s kapacitou 90 kWh. To zaručuje normovaný dojezd 480 kilometrů. Současně je možno za pomoci rychlonabíječky 100 kW vybitou baterii nabít na 80% kapacity během 45 minut. Doma při využití stanice AC (7 kW) se pak na tuto hodnotu dostanete za zhruba deset hodin.

Vůz má na každé nápravě po jednom elektromotoru. Ty zajistí zrychlení z nuly na stovku během 4,8 sekundy. Hodnotu maximální rychlosti zatím Jaguar neuvedl.

Vůz bude i dostatečně praktický. Například zavazadlový prostor pojme velmi solidních 656 litrů a při sklopených sedadlech vzadu půjde naložit až 1453 litrů.

Díky bateriím v podlaze je těžiště vozu o 130 milimetrů níže než v SUV F-Pace, které pohání klasický spalovací motor. Také hodnota součinitele aerodynamického odporu CX 0,29 je velmi pěkná. 

Mezi řadu chytrých technologií, které byly v I-Pace využity, patří například systém předehřívání baterie, díky čemuž se maximalizuje možný dojezd. Navigační systém také umí poradit, která trasa bude z hlediska času i spotřeby energie ta nejlepší. Vyhodnocuje přitom hodnoty z předchozích jízd, včetně stylu jízdy řidiče.

Péče o vůz bude velmi jednoduchá. Do servisu se majitel dostaví vždy po dvou letech, případně po ujetí 34 000 kilometrů.

Jaguar už přijímá objednávky. Ceny v ČR startují na sumě 2 039 092 korun.