Zatímco některé jiné automobilky si nechávají poměrně dlouhý čas mezi zveřejněním prvních obrázků a uvedením jejich nového elektromobilu na trh, v případě Dacie jde všechno velmi rychle.

Začátkem března zveřejnila rumunská automobilka podobu koncepčního vozu Spring, v polovině října se představila produkční verze stejnojmenného malého SUV a ještě před koncem letošního roku s nimi začnou jezdit zákazníci.

Vůz se samozřejmě v první vlně dostane i do České republiky a počítá se také s dovozem verze pro carsharing. Kromě ní se bude Spring samozřejmě nabízet také běžným zákazníkům v síti autorizovaných dealerů Dacie v tuzemsku. Jak v osobní - čtyřmístné verzi, tak i ve dvoumístném provedení s nákladovým prostorem o objemu 800 litrů.

Spring je malý elektromobil s délkou 373 a výškou 152 centimetrů. Pohání ho elektromotor s výkonem 33 kW, trakční baterie má kapacitu 26,8 kWh. Energie v ní postačuje na ujetí 225 kilometrů v režimu WLTP.

Standardem bude dobíjení pomocí vestavěné dobíječky s výkonem 6,6 kW, ale za příplatek půjde získat možnost stejnosměrného dobíjení 30 kW.

Maximální rychlost vozu je 125 kilometrů v hodině, zavazadlový prostor má bez rezervního kola objem 300 litrů.

Ceny zatím stanoveny nebyly, základní verze by ale mohla mít cenovku v rozmezí 300 - 350 tisíci Kč. V ceně bude samozřejmě i baterie.

Radek Pecák