Po rekordním začátku letošního roku a následném období stagnace se v září prodeje elektrických osobních automobilů v České republice vrátily k růstu. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

255 elektromobilů, které v devátém letošním měsíci zaregistrovaly do provozu tuzemské úřady, je třetí nejlepší měsíční výsledek v tomto roce. Nejvíce aut s čistě elektrickým pohonem zaregistrovala Škoda (73), dařilo se i Tesle (48) a značkám Hyundai (33) a Renault (27).

Podíl elektromobilů na celkovém trhu nových osobních aut činil v tomto měsíci přesně 1,5 procenta. Během celého roku pak přibližně 1,2 procenta.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku činí nárůst prodeje elektromobilů skoro 200 procent. Letos se také podstatně navýšily prodeje automobilů s pohonem plug-in hybrid.

I jejich počet už výrazně převýšil hranici 1000 kusů, což je více než čtyřnásobek stavu z období 1-9 roku 2019. V této kategorii si opět nejlépe vede Škoda, které patří zhruba padesát procent trhu, s odstupem pak následují značky Volvo a BMW.

Radek Pecák