Některé elektromobily, které měly vstoupit na trh s novými osobními vozy již letos, se odložily na příští rok. Ten tak přinese obří příval novinek.

Pokud to vezmeme podle abecedy, tak je prvním z očekávaných nových elektromobilů Audi Q4 e-tron a jeho kupé varianta Sportback. Jedná se o SUV na platformě Volkswagen MEB, což znamená, že technika bude velmi podobná té, kterou využívají Volkswageny ID.3, ID.4 i Škoda Enyaq iV.

 BMW pak začne ve svých autosalonech prodávat vozy iX3 - klasické SUV předělané na elektřinu a vyráběné v Číně a pak i sedan i4.

Lidovějším vozem by měl být nový Citroën e-C4. Využije elektrické ústrojí například z Peugeotu e-208. To znamená, že díky baterii s kapacitou 50 kWh získá dojezd kolem 350 kilometrů.

Hyundai 5 pak bude faktickou náhradou za model Ioniq. Karosérie ponese prvky v retro stylu. Techniku pak využije jednak prémiová značka Genesis a jednak sesterská automobilka KIA.

Velký příval elektrických novinek chystá Mercedes-Benz. Jednak se bude jednat o menší elektromobily EQA a EQB a jednak o elektrickou verzi offroadu třída G.

Z modelů koncernu Volkswagen je třeba nepochybně zmínit Škodu Enyaq iV, Volkswagen iD.4 či Seat el-Born.

Z Japonska přijedou určitě nový Nissan Ariya a Lexus UX 300e. A konečně- dočkáme se také Fordu Mustang Mach-E, Opelu Mokka-e a snad i Tesly Cybertruck.

Radek Pecák