Už řadu let se mluví o tom, že první vodíkové čerpací stanice v Česku určené pro veřejnost mají vzniknout v Praze na Barrandově a v Litvinově. Zatím se však avizovaný termín zprovoznění vždy odložil. Teď už je konečně jasněji.

Díky podpisu smlouvy mezi společnostmi Unipetrol a Bonett je jasné, že ještě letos se začne s budováním takových stanic v areálu čerpacích stanic Benzina v Praze na Barrandově a v Litvínově. Do provozu by obě měly být uvedeny během příštího roku

V dalším kroku bude následovat vodíková čerpací stanice v Brně v Kaštanové ulici a v ještě delším horizontu se počítá s areálem Benziny v Plzni na Nepomucké třídě a druhou stanicí v Praze. Ta by měla být na dálnici D10 ve směru na Mladou Boleslav.

Stanice v Praze a v Litvínově budou zásobovány vodíkem, který vzniká při úpravě ropy v rafinériích v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. V budoucnosti však Unipetrol hodlá tento plyn produkovat rovněž bez uhlíkové stopy. Tedy například elektrolýzou vody za pomoci elektřiny vyrobené fotovoltaickými panely.

V ČR zatím existuje jedna jediná, navíc neveřejná vodíková plnicí stanice v Neratovicích. V sousedním Německu jich už koncem minulého roku fungovalo bezmála devadesát.

Spolupráce Bonettu a Unipetrolu v této oblasti je logická. Bonett se totiž specializuje na budování sítě čerpacích stanic s alternativními palivy. Například provozuje 43 plnicích stanic na CNG. Unipetrol zase vlastní čerpací stanice Benzina, kterých je v ČR přes čtyři sta.

Radek Pecák