Částku 2,8 miliardy dolarů investuje Toyota do svého nového testovacího a výzkumného centra, které začíná stavět japonské prefektuře Aichi. Během několika měsíců je to už druhá zpráva o podobné investici. Speciální testovací areál pro budoucí vozy totiž staví BMW u Sokolova.

Testovací dráhy 11 typů, mezi nimi i ta, která je inspirovaná německým Nürburgringem, vzniknou postupně do roku 2023 na pozemku o rozloze 650 hektarů, který si zajistila největší světová automobilka Toyota v prefektuře Aichi. Právě tam se nachází i hlavní sídlo koncernu.

V areálu se budou testovat prototypy a ověřovací série nových modelů s ekologickými pohony. Na nich už nyní vývojoví pracovníci značky pracují. Do roku 2030 totiž hodlá Toyota zvýšit počet elektrifikovaných osobních automobilů ze současných 1,5 milionů na 5,5 milionů ročně. V současnosti koncern Toyota nabízí 35 hybridních vozů, jeden plug-in hybrid a jeden vůz vyrábějící elektřinu pomocí vodíkových palivových článků.

Plány Toyoty jsou v tomto směru již nějaký čas známé. Za dva roky vyjedou na silnice první dva bateriové elektromobily koncernu a k nim se přidají další vodíková auta a plug-in hybridy. Do roku 2025 už budou mít všechny nabízené modely Toyoty alespoň v nějaké verzi nabízené s elektrifikovaným pohonem.

Aby tyto plány mohla splnit, navýšila Toyota objem peněz, které investuje do výzkumu a vývoje. Například v letošním fiskálním roce to bude 452 miliard Kč. Pro zajímavost, je to více než třetina příjmové části rozpočtu České republiky pro rok 2018.