Z výrobní linky závodu Volkswagenu ve Cvikově, který se specializuje na produkci "čistých elektromobilů", už sjely také první exempláře modelu ID.4. Stalo se tak zhruba měsíc před oficiální premiérou tohoto vozu.

Volkswagen ve Cvikově již vloni na podzim začal vyrábět vůz ID.3. ID.4 je větší automobil s karosérií typu SUV. Jeho parametry budou v mnohém podobné vozu Škoda Enyaq.

ID.4 má být prvním globálním elektromobilem značky Volkswagen. Montovat se totiž bude také v Číně i v USA. S největší baterií se předpokládá dojezd více než pět stovek kilometrů.

V okamžiku uvedení vozu na trh si zákazníci budou moci objednávat nejprve jen verze s pohonem jedné nápravy, později přijde varianta 4Motion.

Podle tiskové zprávy automobilky k nízké spotřebě elektřiny dopomůže také dobrá aerodynamika. Součinitel odporu vzduchu cx má být pouze 0,28.

Vůz samozřejmě využívá architekturu platformy MEB. Cena baterie se už podle neoficiálních informací dostala na velmi přijatelnou úroveň. Za každou 1 kWh její kapacity už prý Volkswagen dodavatelům platí méně než 100 eur.

Radek Pecák