Již příští rok během olympijských her v Tokiu se jejich návštěvníci budou moci setkat s elektromobilem značky Toyota, jehož elektromotory budou čerpat energii z lithium-iontové baterie s pevným elektrolytem. Na jejich vývoji největší asijská automobilka spolupracuje se společností Panasonic.

Do sériové výroby by se pak tyto vozy měly dostat v roce 2025. Toyota v tiskové zprávě uvádí, že baterie budou mít schopnost ultrarychlého dobíjení. Na plnou kapacitu se mají dobít již za patnáct minut.

Výhodou tohoto typu baterie je pak rovněž vyšší energetická hustota, což v praxi přinese větší kapacitu baterií a tudíž delší dojezd.

V roce 2025 hodlá Toyota prodávat na celém světě nejméně deset "čistých" elektromobilů, z toho šest má být nabízeno na všech trzích naráz.

V současnosti již tato značka na čínském trhu nabízí elektrickou verzi crossoveru C-HR. Ještě letos se má začít prodávat elektrická varianta Lexusu UX. Příští rok pak dealeři Toyoty nabídnou také užitkové elektromobily Proace a Proace City.

Představitelé Toyoty se na elektrickou budoucnost připravili i tím, že uzavřeli strategické dohody na výrobu baterií s čínskou společností BYD a investovala do australské společnosti Orocobre, která se zabývá těžbou a zpracováním strategického lithia.

Radek Pecák