Čtyři významné evropské firmy se spojily, aby vyvinuly novou generaci baterií. S ní hodlají konkurovat současným špičkovým asijským nebo americkým výrobcům.

Sedm let by mělo trvat spojenectví francouzského výrobce baterií Saft s německými firmami Siemens a Manz a belgické společnosti Solvay, a případně dalších subjektů, které projeví zájem se připojit. Cílem aliance, o jejímž založení informovala agentura Reuters. je vývoj nové generace baterií. V této oblasti totiž zatím Evropa zaostává za svojí konkurencí z Asie nebo USA.

Firmy chtějí spolupracovat v oblasti materiálů, vybavení a digitalizace průmyslových procesů. Cílem je vyvinutí nové generace lithium-iontové a polovodičové technologie. Baterie mají být určeny pro elektromobily a zařízení pro skladování energie. To začíná zajímat také firmy působící v železniční, námořní či letecké dopravě.

Polovodičové baterie by definitivně měly vyřešit problém s dojezdem elektromobilů na jedno dobití. Automobily, které je budou využívat,  hodlá v roce 2020 začít vyrábět třeba japonská Toyota., S jejich využitím počítá také "vysavačová" firma Dyson, která momentálně vyvíjí tři typy vlastních elektromobilů.