Zhruba do stejné velikostní kategorie jako třeba chystaná Škoda Enyaq bude náležet crossover Ariya, který právě představila japonská značka Nissan. Po modelu Leaf se tak jedná o její druhý čistě osobní elektrický vůz této automobilky.

Podle tiskové zprávy měří vůz na délku 4595 milimetrů, je široký 1860 a vysoký 1660 milimetrů. Rozvor dosahuje hodnoty 2775 milimetrů. Podle zvolené motorizace a výbavy bude mít hmotnost v rozmezí 1,8 až 2,3 tuny.

Po vzoru dalších konkurentů bude možné volit z celkem pěti verzí pohonů. Nejlevnější provedení pohání elektromotor u zadních kol s výkonem 160 kW. Baterie má v tomto případě kapacitu 63 kWh. Dojezd by měl být 360 kilometrů.

Dále je v nabídce verze s větší baterií (87 kWh), která už ujede pět set kilometrů. Navýšil se i výkon motoru na 178 kW. Kdo žádá ještě větší výkon, ten získá i druhý elektromotor na přední nápravě a tím současně pohon všech kol. Výkon pak může být buď 205 nebo 225 kW. S těmito vozy už lze cestovat až tempem 200 kilometrů v hodině.

Nejsportovnější jízdu umožní verze s celkovým výkonem 290 kW. Zrychlení z nuly na stovku jí trvá jen 5,1 sekundy. Vyšší výkon se však podepisuje na dojezdu - ten je jen 400 kilometrů.

Verze s větším akumulátorem budou mít vestavěnou dobíječku umožňující plnění baterie výkonem až 22 kW, ty s menší pak 7,4 kW. U rychlodobíjecích stojanů půjde využít výkon až 130 kW.

Vůz se bude dovážet také do České republiky. První kusy by měly dorazit na počátku příštího roku. Do té doby se dočkáme i zveřejnění oficiálních cen.

Radek Pecák