I když prodeje elektromobilů v Německu rostou, drtivá většina motoristů v této zemi stále není nakloněna koupi automobilu poháněného elektřinou. Vyplývá to z průzkumu institutu Civey.

Přesně 84,3 procent se podle průzkumu zahrnujícího názory 5000 lidí staví proti pořízení elektrického vozidla. Naopak jen 9,2 procenta by si umělo představit vlastnictví takového dopravního prostředku.

Největší skepse vůči elektromobilitě panuje ve věkových skupinách nad 50 let. Konkrétně v rozmezí 50 - 64 let je proti právě těch zmíněných 84,3 procenta, pro koupi by bylo 8,9 procenta a nerozhodnutých je 6,8 procenta. U lidí ve stáří nad 65 let pak je proti nákupu 89,2 procenta, neví 5,7 procenta a pro je jen 5,1 procenta.

Naopak nejpříznivěji vnímají elektromobilitu lidé, kteří dosáhli věku 30-39 let. V jejich případě je pro koupi elektromobilu 14,8 procenta, proti je "jen" 77,3 procenta a nerozhodnutých 7,9 procenta.

Nejmladší účastníci průzkumu (věk 18-29 let) jsou pro koupi ze 13 procent, čtyřicátníci pak z 11,3 procent.

Otázky výzkumu se týkaly i politických preferencí. Z nich vyplynulo, že největšími příznivci elektromobility jsou poněkud nepřekvapivě voliči "Zelených. Poměrně širokou podporu má tento typ pohonu i mezi sociálními demokraty. Naopak odmítají ho jak příznivci komunistů, tak i tradičních pravicových stran.

Radek Pecák