Opravdu velmi solidními parametry se bude moci pochlubit nový elektromobil, který vyvinula na základě speciální platformy MEB koncernu Volkswagen španělská automobilka Seat.

Model el-Born, který se právě nyní představuje na prvních snímcích, ovšem na přídi nebude vozit pro značku typické stylizované písmeno "S", nýbrž dramatické logo sportovní divize Cupra.

Důvod k tomuto kroku, jak představitelé automobilky uvedli na tiskové konferenci, je prostý. "Zvýší ziskovou marži společnosti." Navíc podle nich dokonale ladí s filozofií značky Cupra i s profilem jejích zákazníků. Zajímavostí je rovněž fakt, že el -Born se stane prvním vozem Cupra s neutrální bilancí emisí oxidu uhličitého.

Už jsou také známy některé parametry této novinky. V útrobách se bude nacházet baterie s celkovou kapacitou 82 kWh a využitelnou 77 kWh. To by mělo zajistit na jedno nabití dojezd 500 kilometrů. Při využití rychlého dobíjení půjde doplnit energii na ujetí 260 kilometrů během půl hodiny.

O výkonu motoru se zatím tisková zpráva nezmiňuje, ale dá se očekávat na hranici 225 kW, tedy kolem tří stovek koňských sil. Z nuly na rychlost padesát kilometrů v hodině vůz zrychlí během 2,9 sekundy.

V nabídce bude sportovní podvozek s adaptivními tlumiči a sníženou světlou výškou. V interiéru se charakter sportovní značky projevuje díky sportovním sedačkám nebo speciálními volantu s tlačítky pro aktivaci jízdních režimů, včetně módu Cupra. 

Vůz se začne vyrábět příští rok v závodě Volkswagenu v německém Cvikově. Ceny zatím zveřejněny nebyly.

Radek Pecák