Na konci července se chystá premiéra úplně nová značky automobilů. Překvapivě to bude v Polsku, kde se spojilo několik energetických firem a se státem, který bude mít v  projektu většinu, vyvinuly novou značku elektromobilů.

Ambice Poláků jsou pochopitelné. Polsko je totiž největším evropským automobilovým trhem, který nemá vlastního výrobce aut. V tom vidí mnozí velký potenciál. Už v roce 2016 proto vznikl projekt s názvem ElectroMobility Poland (EMP). Za jeho vznikem stojí společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea a Tauron Polska Energia. V partnerství se státem se teď celý projekt dostal do fáze představení prvních dvou prototypů.
Ty by se společně s finálním názvem značky a logem měly představit 28. července. Půjde o jeden hatchback a jedno SUV. S jejich sériovou výrobou by se mělo začít v roce 2023 s počáteční plánovanou produkcí 100 tisíc aut ročně. Oba modely budou od začátku pouze elektrické. „Ačkoli absolutní čísla nejsou na prvn í pohled působivá, v Polsku se elektromobilita v posledních letech neustále vyvíjí. Počet automobilů a nabíjecích stanic roste, roste obliba tohoto typu vozidel, objevují se nové druhy služeb, jako je například sdílení elektromobilů, energetické společnosti vyvíjejí nové obchodní modely založené na elektromobilitě a testují nová technologická řešení,“ uvádí se v prohlášení EMP. Dalšími důvody jsou také snaha o snížení závislosti Polska na dovážené ropě nebo pomoc modernizaci polské ekonomiky větším zaměřením na vlastní vývoj produktů. 

Martin Šidlák