Automobilka Volkswagen představí na autosalonu v Ženevě příští měsíc ve světové premiéře studii I.D. Vizzion. Jedná se o velkou limuzínu s interiérem pro plně autonomní jízdu.

Linie budoucí vlajkové lodi značky Volkswagen navazující na model Phaeton bude mít studie I.D. Vizzion, která se představí na stánku této největší evropské automobilky na nadcházejícím autosalonu v Ženevě. Studie s označením I.D. Vizzion dá veřejnosti představu o vzhledu čtvrtého bateriového elektromobilu, který Volkswagen připravuje. 

Tento z nich bude ovšem největší. Tisková zpráva hovoří o délce 511 centimetrů. To potvrzuje, že by se skutečně mělo jednat o vrcholný model v nabídce. Další indicií je deklarovaný výkon 225 kW, přítomnost dvou elektromotorů v útrobách, které roztočí všechna čtyři kola a velká baterie. Její kapacita činí 111 kWh, což by mělo znamenat v této chvíli rekordní "elektrický" dojezd až 665 kilometrů. Počítá se s maximální rychlostí omezenou na 180 kilometrů v hodině.

Zatímco vnější vzhled (po upravení některých detailů) Volkswagen s vysokou mírou pravděpodobnosti použije i pro chystaný sériový vůz, interiér konceptu je vizí vzdálené budoucnosti. Uvnitř se totiž vůbec nenachází volant ani jiné ovládací prvky. Je to tedy koncept interiéru plně autonomního vozu, který budou logicky moci využívat i ti, kteří nemůžou řídit například kvůli svému věku nebo vinou zdravotního hendikepu.

Nový vrcholný model Volkswagenu by se, stejně jako dříve Phaeton, mohl vyrábět ve "skleněné" továrně v Drážďanech. Tam nyní produkují elektrické golfy. Jenže nový elektrický model řady ID o velikosti hatchbacku nižší střední třídy se má v budoucnosti vyrábět ve Cvikově. Tamější závod má daleko větší výrobní kapacity než ten v Drážďanech. Přímo se tedy nabízí pro montáž luxusních vozů v menších sériích.

Radek Pecák