V dubnu se na celém světě prodalo 110 274  aut se schopností využívat pro jízdu elektřinu dobitou z rozvodné sítě. Je to oproti výsledku ze stejného měsíce loňského roku propad o 30 procent. Podíl elektromobilů z celkového počtu prodaných nových osobních aut činil 2,7 procenta. Vyplývá to z čerstvých statistik specializovaného portálu EV Sales Blog.

Za první třetinu roku 2020 se do provozu na celém světě zaregistrovalo 570 000 exemplářů. I to je méně než od ledna do dubna 2019. Konkrétně o 12 procent. V porovnání s propadem globálního trhu jsou to však ještě dobrá čísla. Prodeje spalovacích vozů klesly v dubnu o 45 procent a v meziročním porovnání o 29 procent.

Z hlediska pořadí značek je jednoznačným lídrem Tesla. Ta jen v dubnu prodala necelých 15 tisíc elektromobilů. Za ní následoval čínský BYD (12 tisíc) a třetí byl Volkswagen. Mezi nejlepších 20 pronikla právě na 20. místo i tuzemská značka Škoda. Celkem má na svém kontě za první čtyři měsíce roku 2020 přesně 7 167 prodaných elektrických modelů.

Žebříček nejžádanějších modelů letos s obrovským náskokem vede Tesla Model 3. Do provozu se jich dostalo již 55,5 tisíce. Je to skoro čtyřikrát tolik, než druhého modelu v pořadí, což je Renault Zoe. Třetí je Nissan Leaf a čtvrtý Volkswagen e-Golf.

Žebříček zahrnuje i vozy typu plug-in hybrid. Těm se však tolik nedaří. Poměr mezi nimi a "čistými" elektromobily je 1:2. V celkovém pořadí modelů je nejlepší z nich až na pátém místě. Jedná se o BMW 530e.

Radek Pecák