Automobilka Nissan, která je v problémech stejně jako další členové velké automobilové aliance Renault a Mitsubishi, oznámila své příští záměry.

Kromě sportovních vozů se více zaměří rovněž na elektromobily a plug-in hybridní vozy. Během příštích tří let představí osm nových elektromobilů a množství elektrifikovaných modelů. Prvním z těch "čistých" elektroaut se má stát crossover vzniklý na motivy konceptu Ariya. Tento vůz bude dostupný kromě Japonska rovněž v Evropě, USA a v Číně.

Pro posledně jmenovanou zemi má ovšem Nissan připraveny do roku 2023 další tři elektromobily. Kromě toho představitelé značky zmiňují další tři zatím neodtajněné vozy poháněné rovněž výhradně elektrickou energií.

Do konce zmíněného roku 2023 má podíl elektrických a hybridních vozů značky Nissan dosáhnout v Evropě padesáti procent, v Japonsku 60 procent a v Číně zhruba 23 procent. To v konečném součtu povede k úhrnnému ročním odbytu milión kusů těchto aut.

Produkční verze vozu Ariya by měla být odtajněna již v průběhu letošního léta. Očekává se, že její akumulátory budou schopné na jedno nabití zajistit dojezd na hranici 500 kilometrů.

Radek Pecák