Druhým v současnosti nabízeným elektromobilem značky Mercedes-Benz s označením EQ se stává velká osobní dodávka odvozená od třídy V. Automobilka zveřejnila cenu a přesná technická data modelu s obchodním označením EQV 300.

Zákazníci budou muset za vůz zaplatit v přepočtu nejméně 1 931 000 Kč (71 388 eur) včetně DPH. Získají tak vůz s poměrně bohatou výbavou a následujícími technickými parametry: V útrobách se skrývá trakční baterie s kapacitou 100 kWh, z čehož je využitelných 90 kWh. To postačí na dojezd podle méně přísného měřícího cyklu NEDC 417-418 kilometrů. V reálném životě by tak měl být vůz s plně nabitou baterií schopen ujet něco přes 300 kilometrů.

Automobil pohání agregát se špičkovým výkonem 150 kW (204 koní) a trvalým 70 kW. Točivý moment činí 362 Nm.

K dispozici budou varianty se šesti, sedmi nebo osmi sedadly. Zavazadlový prostor pak v závislosti na verzi provedení bude mít objem od 1030 po 1410 litrů.

Běžnou verzi bude možné nabíjet výkonem 50 kW, což znamená, že rychlodobíječky bude muset řidič pro získání kapacity alespoň 80 kWh stát alespoň 80 minut. Lze si ovšem připlatit za úpravu vozu, díky níž půjde dobíjet výkonem 110 kWh. V takovém případě se čas dobíjení na stejnou úroveň zkrátí na 45 minut.

Poměrně vysokou cenu chce výrobce zákazníkům kompenzovat některými výhodami. Například získá čtyřletý servis zdarma a v síti zapojené do Mercedes Me a Ionity rok bezplatného dobíjení. Rovněž je v ceně tříletá aktualizace map a dalších služeb vzdáleného připojení.

Auto se vyrábí ve španělské továrně Vitoria souběžně s klasickými provedeními třídy V a také elektrickou verzí dodávky eVito.

České ceny by mělo tuzemské zastoupení značky Mercedes-Benz odtajnit během dalších týdnů. Prodej pak začne ve druhém pololetí letošního roku.

Radek Pecák