Ford má nepochybě ve svých řadách spoustu lidí s velkou invencí. Svědčí o tom i nápad, na který upozornil portál Macheclub.com.

Automobilka si nechala zaregistrovat patent na jakýsi nafukovací stan, který je pokryt solárními články. Stan by si vůz vozil neustále s sebou na střeše ve speciálním obalu. 

Pokud by pak řidič zastavil za slunečného dne například u restaurace na oběd, tak by mohl snadno a zadarmo získat dojezd na další kilometry. Ford zatím nezveřejnil, jaký výkon by tyto články měly mít.

Nicméně, automobilka Toyota nedávno informovala, že solární střecha připravovaná pro novou generaci modelu Prius, by měla být schopna vyrobit dostatek elektřiny na ujetí zhruba 45 kilometrů. Tento stan s větší plochou bude nepochybně umět vyprodukovat více.

Manipulace s nabíjecím stanem by měla být snadná. Slovní popis patentu uvádí, že je schopen se samočinně svinout zpět do přepravního boxu. Ten sice na střeše elegantního vozu Ford Mustang Mach-E nevypadá obzvláště vábně, ale v místech, kde je řídká dobíjecí infrastruktura, by skutečně mohl být pro uživatele přínosným doplňkem.

Radek Pecák