Tuzemské zastoupení KIA chce zdvojnásobit svůj současný podíl na trhu s vozy typu plug-in hybrid. Informovala o tom v tiskové zprávě mluvčí KIA Česká republika Kateřina Vaňková Jouglíčková. Nyní je 2,5 procenta, v blízké budoucnosti by to mělo být pět procent.

Zákazníci si již teď můžou začít objednávat dva nové vozy s tímto pohonem. Jedná se o Ceed Sportswagon a XCeed.

V obou těchto automobilech, které vznikají na výrobní lince ve slovenské Žilině, je zabudováno pohonné ústrojí s výkonem 141 koňskými silami a 265 Newtonmetry maximálního točivého momentu. Tvoří ho spalovací motor 1,6 a elektromotor s výkonem 44,5 kW.

V zadní části obou modelů se nachází trakční baterie s kapacitou 8,9 kWh. Ta podle méně přísného měřicího homologačního cyklu NEDC vystačí u Ceedu SW na ujetí 60 u XCeedu 58 kilometrů. Vinou baterie se samozřejmě zmenšil zavazadlový prostor. V kombíku má teď objem 437 a v crossoveru XCeed pak 291.

Hnací ústrojí je spojené se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou, což umožňuje příjemnější a zábavnější jízdu než konkurenční vozy s plug-in hybridním pohonem, které mají vesměs variátorovou převodovku.

Výbava vozů je velmi bohatá. Obsahuje například centrální dotykový displej s úhlopříčkou 12,3 palce, digitální přístrojový štít, navigaci nebo speciální klimatizaci umožňující vytvořit příjemné klima výhradně kolem sedačky řidiče. Kromě toho jsou oba vozy od verzí s výhradně spalovacími agregáty také patřičně designově odlišeny.

Ceny obou vozů jsou pod hranicí jednoho miliónu korun. Konkrétně verze kombi Ceedu přijde na 949 980 Kč, model XCeed PHEV pak má cenovku 999 980 Kč.

Radek Pecák