Elektromobily se poměrně dobře prodávají i v současné době. Tempo budování veřejných dobíječek u nás je ale v porovnání s nárůstem počtu provozovaných elektromobilů poměrně pomalé. Vyplývá to z našeho průzkumu map dobíjecích stanic.

I když se v současné době dá na řadě míst dobít elektromobil zcela zdarma (například v síti ČEZ, MOL, u řetězců nákupních středisek a podobně), leckde to nejde vůbec.

Oproti našemu poslednímu průzkumu se sice pokrytí území veřejnými dobíječkami o něco zlepšilo, ale stále to není ideální. Je řada oblastí, kde budete budete odkázáni pouze na klasickou zásuvku 230 Voltů.

Stále je mezi nimi i množství okresních měst, které přitom obvykle leží na frekventovaných silničních tazích. Směrem od západu na východ České republiky se tak jedná o Tachov, Klatovy, Strakonice, Rokycany, Příbram, Česká Lípa, Benešov, Jindřichův Hradec, Kutná Hora, Havlíčkův Brod, Chrudim, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Jeseník, Přerov či Vsetín.

Největší provozovatel dobíjecích stanic - energetická společnost ČEZ - přitom letos mapu novými místy příliš nedoplní. Podle mluvčího Schreiera se totiž chce soustředit zejména na zvýšení kapacity ve stávajících lokalitách. To obvykle znamená přidání dalšího stojanu k tomu jednomu, který tam už je. I ten bude mít výkon maximálně 50 kW.

Radek Pecák