Až dosud se lidé v Evropě setkávali s elektrickými vozidly čínské společnosti BYD výhradně ve formě autobusů, nyní ovšem své portfolio výrazně rozšíří.

Evropské zastoupení tohoto čínského gigantu (zkratka v názvu vyjadřuje slova Built your Dreams) informovalo, že uvede na norský trh své elektrické SUV Tang.

Jedná se o poměrně velký automobil, který na délku měří 4870 a na výšku 1725 milimetrů. V útrobách má zabudovanou baterii s kapacitou 82,8 kWh. To má podle staršího a méně přísného homologačního cyklu zajistit dojezd kolem 500 kilometrů. V reálu by to mohlo být zhruba 400 kilometrů.

K dispozici budou verze s pohonem pouze přední nápravy nebo všech kol. V případě "předokolky" je výkon 180 kW, v případě "čtyřkolky" pak dvojnásobek. Ceny zatím známy nejsou, ale lze předpokládat, že budou velmi konkurenceschopné.

Tím ovšem aktivity společnosti BYD v Evropě pro letošek nekončí. V plánu je totiž uvedení řady užitkových automobilů. Například se má jednat o dodávku (2,6 tuny), rozvážkový nákladní vůz (7,5 tuny) i tahač (19 tun). Ve všech případech se samozřejmě jedná o čistě elektrické verze.

BYD chtěl původně expandovat do Evropy a severní Ameriky již kolem roku 2013, ale nakonec si to rozmyslel. Jednak pro něj bylo se svými tehdejšími produkty obtížné zaujmout náročné zákazníky a jednak svoji produkci snadno udal na domácím trhu. Teď je ovšem situace jiná.

Radek Pecák