Elektřina proniká do motorsportu čím dál více. Seriál elektrických formulí je již zaběhnutou událostí. Nyní se objevily informace o tom, že elektřinou poháněné vozy budou závodit od roku 2020 v rallycrossu a vlastní šampionát budou mít i elektrické motocykly.

Ještě letos a příští rok budou moci diváci během seriálu Mistrovství světa v rallycrossu sledovat vozy  burácejícími spalovacími motory, od roku 2020 se to však stane minulostí. Definitivní podoba nového seriálu mistrovství světa v tomto odvětví se sice podle serveru Motorsport.com teprve dojednává, nicméně, osloveno prý bylo již devět automobilek, které by mohly mít zájem se tohoto soutěžení účastnit.

Na podrobná technická pravidla si samozřejmě také ještě musíme počkat, je ale pravděpodobné, že vozy budou mít stejný monokok z uhlíkových vláken, shodné nápravy a zřejmě i baterii. Karosérii i pohonné ústrojí si pak budou vyvíjet samotné týmy.

Nejnovější zpráva se týká zřízení nového šampionátu elektrických motorek. Ten samozřejmě ještě nenahradí MotoGP. Nový seriál ponese název FIM Enel MotoE World Cup a zatím půjde příští rok o pět závodů na evropských okruzích, kde se jezdí právě MotoGP. Zda bude součástí závodního víkendu této prestižní motocyklové akce zatím není známo. V úvahu by logicky mohl připadat brněnský motocyklový okruh, ale v tuto chvíli k tomu zatím mluvčí okruhu Petr Boháč nemá žádné informace. "Je to ale stejně spíše otázka na Spolek pro pořádání Velké ceny, kterému my pouze do roku 2020 pronajímáme okruh," uvedl Boháč.

V roce 2020 už má jít o daleko rozsáhlejší projekt. Počítá se s účastí slavných motocyklových jezdců. Závodní víkend bude mít stejný scénář jako u MotoGP. Tedy po páteční kvalifikaci má následovat sobotní kvalifikace a nedělní závod. Jeho délka bude pravděpodobně jen deset kol.

Podle Boháče zatím Masarykův okruh nemá připravenu potřebou infrastrukturu v souvislosti s nástupem elektromobility ani příslušný projekt. A to jak z hlediska závodních speciálů, tak i návštěvnických elektromobilů. "Nicméně, pokud se ukáže, že je to zapotřebí, můžeme současné stanovisko přehodnotit," uvedl.