BMW následuje příklad svého konkurenta s třícípou hvězdou a nabídne svůj oblíbený model X5 z kategorie SUV s pohonem na vodíkové palivové články.

Z jeho parametrů je zajímavý zejména dojezd na jedno natankování. Automobilka totiž informovala, že do útrob vozu zabuduje dvě nádrže, které pojmou šest kilogramů vodíku stlačeného na 700 Barů. To by mělo stačit na ujetí zhruba šest stovek kilometrů, přičemž dotankování trvá jen tři až čtyři minuty.

Pohon vozu zajistí elektromotor převzatý z chystaného elektrického iX3 s výkonem 275 kW. Okamžitý výkon palivového článku činí 125 kW, chybějící energii tak bude moci řidič v případě potřeby čerpat z vyrovnávací baterie.

V malé sérii nabídne mnichovská automobilka tento vůz již za dva roky. Masová produkce ovšem bude spuštěna zřejmě až za zhruba pět let, kdy se očekává další generace tohoto sportovně-užitkového vozu.

Po X5 hodlá automobilka nabídnout s tímto typem pohonu také další velká SUV - tedy například X6 a X7.

Kromě toho bude samozřejmě BMW pracovat i na bateriových elektromobilech. Těch jen v následujících třech letech představí nejméně dvanáct.

Radek Pecák