Další odložení premiéry a spuštění sériové výroby elektromobilu Lucid Air oznámila americká společnost Lucid Motors.

Jedním z důvodů je zrušení dubnového autosalonu v New Yorku kvůli koronaviru, kde měla být představena světu sériová verze vozu. Zahájení produkce exemplářů pro zákazníky mělo nastat v prosinci. Nyní je premiéra posunuta na srpen a výroba má být spuštěna až během příštího roku.

Přesto jsou představitelé automobilky, jak uvedl šéf značky Peter Rowlinson pro Silicon Valley Business Journal, s dosavadním stavem přípravných prací spokojeni.

Ještě před začátkem epidemie zvýšila společnost počet zaměstnanců ve své továrně na více než tisíc a v přijímání hodlá pokračovat.

Testy také podle Rowlinsona potvrdily špičkové parametry jejich elektromobilu. Dojezd v reálném světě prý má být více než čtyři sta mil (640 kilometrů).

V porovnání s konkurencí má mít rovněž nejlepší účinnost svého pohonného systému. Rowlinson slibuje hodnoty mezi 6,5 až 8 kilometry na jednu kilowatthodinu. Stane se tak i díky využití palubního napětí přes 900 Voltů. To by znamenalo překonání zatím rekordní hodnoty 800 Voltů u Porsche Taycan.

První edice tohoto vozu má mít extrémní výkon tisíc koní a bude se nabízet za přibližně 100 000 USD. Běžná varianta velkého luxusního sedanu Air pak má stát 60 000 USD.

Radek Pecák