Zatím pouze cenu limitované první edice druhé generace Nissanu Leaf oznámilo tuzemské zastoupení této japonské automobilky. Činí 990 000 Kč. Cenovka běžných verzí by ale měla pohybovat níže. "Nepředpokládám, že by se měla výrazně lišit od té, kterou dealeři žádali za první generaci," uvedl při tuzemské premiéře vozu mluvčí Nissanu Česká republika Petr Kolář.

Připomínáme, že cenovka verze se silnější třicetikilowatthodinovou baterií činila 810 000 Kč, verze s baterií 24 kWh byla k dostání za 730 000 Kč.

První kousky by k tuzemským zákazníkům mohly dorazit během března. Zatím se totiž vůz v evropské specifikaci vůbec nevyrábí. Produkce v britském Sunderlandu by měla začít na konci prosince. I na českou premiéru tedy dorazilo auto v japonské specifikaci, tedy mimo jiné s volantem na pravé straně.

Zásadní změnou oproti minulé generaci je, kromě nového designu, rovněž zabudování většího akumulátoru a silnějšího elektromotoru. Momentálně se bude Leaf prodávat s baterií o kapacitě 40 kWh, pro rok 2019 se ale připravuje dokonce 60 kWh. To by mělo dojezd, který je nyní podle emisního cyklu NEDC 378 kilometrů, navýšit až na více než 500 kilometrů.

Elektromotor má maximální výkon 110 kW (150 koní) a točivý moment činí 320 Nm. Auto zvládne maximální rychlost 144 km/hod a zrychlení z nuly na sto kilometrů rychlost nastane během 8,6 sekundy. Do výbavy se dostali noví elektroničtí asistenti - například ten pro samočinnou jízdu v kolonách nebo automatické parkování. Řidič při něm nemusí ani točit volantem, ani šlapat na pedály.

Došlo rovněž k namontování takzvaného e-Pedalu. Díky němu řidič až na výjimky nemusí prakticky využívat klasický brzdový pedál. Pro běžné brzdění stačí pouze zmenšit tlak na plynový pedál. Současně to zvyšuje množství rekuperované energie.

Druhá generace leaf má také mezi současnými elektromobily jednu unikátní vlastnost. Je ho možno propojit s chytrými energetickými sítěmi. Díky tomu pak má vlastník leafu možnost prodávat v baterii vozu uskladněnou energii v době, kdy ji nepotřebuje, a kdy je to výhodné, případně ji využívat pro potřeby své domácnosti.