Češi sice uznávají, že elektromobily mají ekologický provoz, ale stále se jim nelíbí jejich vysoké ceny a malý dojezd. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který si nechala udělat technologická společnost Cleverlance od agentury Stem/Mark.

Přesně 50,4 procentu dotázaných vadí omezený dojezd a pro ještě větší skupinu lidí (60,4 procentům) je problémem vysoká cena.

Je ovšem zajímavé, že nejčastěji zmiňovaných slabších stránek elektromobilů se výrazně více obávají muži, než ženy. Zatímco vysoká cena je problém pro skoro 77 procent mužů, u žen je to pouze 43,5 procenta. Limitovaná životnost baterií pak vadí skoro polovině mužů (49,7 procenta), ale jen 22 procentům žen.

Podobné je to v parametru servisní náklady. Muži mají strach, že servisovat elektromobil bude příliš drahé (29,7 procenta), u žen stejná obava panuje jen v poměrně malém procentu (12,4 procenta).

Agentura se dotazovaných ptala také na to, jak by chtěli platit za elektřinu při dobíjení na veřejné stanici. Většina by nejraději zaplatila klasickou bankovní kartou přímo na stojanu (60,4 procenta dotazovaných), druhým preferovaným způsobem by bylo pravidelné měsíční vyúčtování. Zde už je však podíl výrazně nižší, konkrétně 15,8 procenta. Nejméně oblíbenou se jeví platba prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Ta by nejvíce vyhovovala pouze pěti procentům dotázaných.

Průzkum se uskutečnil na konci minulého roku a účastnil se ho reprezentativní vzorek 609 lidí.

Radek Pecák