Stejně jako celý trh s novými automobily v České republice, byl letošní leden rekordní i z hlediska registrací elektromobilů. Nikdy předtím se v tuzemsku v prvním měsíci roku neprodalo tolik auto poháněných čistě elektřinou.

Statistika Svazu dovozců automobilů eviduje v letošním lednu 25 nově registrovaných elektroaut. Vloni jich bylo osmnáct, v roce 2016 pouhé tři, v roce 2015 osm a v roce 2014 opět jen tři.

Bohužel číslo 25 nezavdává žádný důvod k oslavě. Vzhledem k tomu, že se celkem u nás v lednu prodalo přes 23 tisíc nových osobních automobilů, jedná se o podíl pouze o něco málo větší než jednu desetinu procenta. To je stále daleko za vyspělými západoevropskými státy, o Číně nemluvě. Mezi alternativními pohony stále vede CNG, následuje LPG a hybrid. Všechny alternativní pohony dohromady však mají podíl jen přibližně půldruhého procenta.

Největší podíl na trhu s elektromobily v České republice mají v současné době tři hlavní hráči - Tesla, Volkswagen a BMW. Přizvukují jim Hyundai, Nissan, Smart či Kia. Nezbývá než věřit, že absolutní čísla i podíl elektromobilů se zvýší například po vstupu Renaultu na tuzemský trh a uvedení zásadních letošních novinek jako jsou elektrické verze vozů Hyundai Kona a Kia Niro, Nissanu Leaf a dalších.