Dojezd bezmála tisíc kilometrů bude mít velký pick-up, jehož koncept představila americká společnost Nikola. Ta se dosud prezentovala především svými elektrickými tahači, nyní ovšem prezentovala plány na pick-up.

V porovnání s konkurenty, které chystají například Tesla, Ford, Hummer, Rivian i další, by měl vůz získat konkurenční výhodu v podobě unikátního dojezdu. Ten zajistí externě dobíjitelné baterie s kapacitou 160 kWh, díky nimž by měl pick-up dojet do vzdálenosti bezmála pět stovek kilometrů.

Pokud ovšem energie z baterek dojde, auto může dalších pět set kilometrů dojet díky osmikilogramové zásobě vodíku na palubě. Ten pak proudí na palivové články s výkonem 120 kW. 

Vozidlo bude moci sloužit rovněž jako pojízdná zásobárna elektrické energie, například pro opravárenské nebo stavební čety v terénu. Bude schopno dodávat elektřinu výkonem 15 kW až 12 hodin.

Špičkový výkon pohonné soustavy činí 906 koňských sil, trvale lze využívat výkon 455 koní. Díky tomu automobil s pohonem všech čtyř kol umí z nuly na 96 kilometrů v hodině zrychlit během 2,9 sekundy. To je opravdu úctyhodný údaj už vzhledem k obřím rozměrům vozu.

Na délku měří 589 centimetrů, šířka dosahuje 218 centimetrů a výška 187 centimetrů.

Ve fyzické podobě by se měl automobil představit v září. V souvislosti se zahájením výroby hodlá Nikola vybudovat v USA síť 700 vodíkových plnících stanic.

Radek Pecák