O celý řád výše, než dosud. Tak vypadají statistická čísla o registracích osobních automobilů schopných jezdit čistě na elektřinu během měsíce ledna v České republice.

Z údajů Svazu dovozců automobilů vyplývá, že v prvním měsíci roku 2020 si lidé a firmy přihlásily na úřadech do provozu 384 bateriových elektromobilů a 235 hybridů. Tento údaj znamená, že se poprvé podíl elektromobilu přiblížil ve vyspělé Evropě obvyklé hranici 2 procent. Dohromady s plug-in hybridy měla nově zaregistrovaná elektrická vozidla podíl dokonce 3,17 procenta.

To mimo jiné znamená také to, že poprvé byly elektromobily výrazně úspěšnější než vozidla poháněná stlačeným zemním plynem. Jejich podíl totiž dosáhl jen na 1,1 procenta.

Navíc počet prodaných elektrických vozidel během jediného letošního měsíce přesáhl polovinu celkového výsledku za rok 2019. A to v obou dílčích kategoriích - bateriových elektromobilů i plug-in hybridů.

Roli prodejce elektrických vozidel číslo 1 převzala zřejmě neochvějně značka Škoda. Během ledna dokázala předat zákazníkům 254 exemplářů modelu Citigo e iV a 174 Superbů iV, tedy plug-in hybridní verze této škodovácké vlajkové lodi.

Pěkný výsledek v lednu nicméně zaznamenalo také tuzemské zastoupení korejské automobilky Hyundai. Úřady vydaly registrační značku 77 vozům Kona Electric a Ionic electric.

Na dvojciferný výsledek pak už dosáhla pouze Tesla.

Radek Pecák