Volkswagen letos nejspíše nedokáže uspokojit všechny zájemce o jeho plně elektrický model ID.3. Na výroční tiskové konferenci společnosti Porsche Česká republiky, která na tuzemský trh dováží kromě Volkswagenů také užitkové vozy této značky, dále modely Audi a Seat, to přiznal ředitel značky Volkswagen Jiří Štoček.

Podle něho s výrobním závodem neustále bojují o zvýšení kóty vozů přidělených pro Českou republiku. "Musím ale říci, že je to obtížné. Přece jen jsou země, které jsou z hlediska elektromobilita významnější než jsme my," dodal.

"Zájem je ale velký. Zejména ho pociťujeme od firem, které již nyní mají ve svých flotilách elektromobily, zejména model e-golf," uvedl.

Oficiálně bude vůz ID.3. uveden na tuzemský trh v 26. týdnu tohoto roku, tedy těsně před koncem června. V průběhu druhého pololetí by se už k zákazníkům měly začít dostávat i jiné vozy, než jsou ty objednané v rámci 1st edition. Štoček potvrdil, že cena základního provedení by se měla udržet pod hranicí 800 tisíc Kč.

Poměrně záhy za tímto automobilem bude následovat druhý elektromobil na bázi platformy MEB. Tím se stane stále ještě utajované elektrické SUV ID.4. Premiéra se odehraje v únoru, do Česka se začne dovážet ve 39.týdnu roku, tedy v poslední třetině měsíce září.

Volkswagen ČR si pochvaluje také poměrně úspěšný start svého byznysu s dobíjecí infrastrukturou. V loňském roce specializovaná značka MOON prodala v České republice 117 dobíječek. Nejprodávanějším typem byl wallbox s výkonem 22 kW. Celkové tržby za tuto komoditu činily v loňském roce 6,5 milionu korun.

Letos se má v nabídce objevit i rychlonabíjecí stojan s výkonem 150 či 300 kW.

Radek Pecák