Nissan se mezi velkými automobilkami dá jednoznačně pokládat za průkopníka elektromobility. Jenže, v současnosti má ve své nabídce takto poháněných vozů stále pouze Leaf (ve druhé generaci) a malou dodávku e-NV200.

Na konci letošního roku by se ovšem měla situace změnit, jak se ukázalo na letošním veletrhu CES v USA, kde představil koncept elektrického SUV s názvem Ariya.

Podle zveřejněných technických údajů by vůz s délkou 4,6 metru měl být schopen ujet na jedno nabití baterie ujet 480 kilometrů.

Konkrétní údaje o kapacitě baterie, ani třeba o výkonu pohonné soustavy, zatím značka nezveřejnila. Slibuje však možnost pohonu všech kol, který má označení e-4ORCE. I díky němu má být automobil schopen zrychlovat z klidu na stokilometrovou rychlost během šesti sekund, což je velmi solidní hodnota.

Interiér se nese v duchu doby. To znamená, že mu dominují displeje. Fyzických tlačítek je minimum. Nejvíce se jich dál nalézt na volantu.

Auto jako první využije novou platformu, kterou by měly v budoucnosti využívat třeba i modely značky Renault nebo Mitsubishi. Díky ní bude možné do vozu zabudovat i systémy, které umožňují autonomní jízdu stupně 3.

Radek Pecák