Dvakrát tolik kusů, než kolik si na své konto připsal v pořadí druhý Renault Zoe, zaregistrovaly vloni úřady v evropských zemích v případě Tesly Model 3. Vyplývá to ze statistik o prodejích elektrických vozidel podle EV Sales Blog.

Vloni se v Evropě prodalo 564 206 elektromobilů a vozů typu plug-in hybrid. V porovnání s výsledkem roku 2018 je to o 45 procent více. Zvýšil se také tržní podíl elektrických vozidel na 3,6 procenta ze stavu 2,5 procenta před rokem.

Ze zmíněných 564 tisíc kusů si Tesla Model 3 připsala na své konto 95 tisíc, což odpovídá podílu 17 procent. Druhý Renault Zoe má ve statistice údaj pouze 47 000 kusů. I tento automobil si ale meziročně polepšil (+ 7000 kusů), což je dobrý výsledek v souvislosti s tím, že prochází generační výměnou.

Třetí místo si v žebříčku Evropany nejoblíbenějších elektrických vozidel připsal plug-in hybrid Mitsubishi Outlander PHEV, čtvrtý skončil Nissan Leaf, páté bylo BMW i3 a šestý Volkswagen e-Golf.

Super úspěšný byl z hlediska prodejů elektromobilů poslední měsíc loňského roku. V něm se jen zmíněných Tesel Model 3 prodalo přes 22 000. A dvanáct tisíc z toho bylo pouze v Nizozemsku.

V prosinci se tedy prodalo přes 77 000 bateriových elektromobilů a plug-in hybridů. Je to o 88 procent vyšší číslo než v prosinci 2018. Tržní podíl obou druhů elektrických vozů činil 6,1 procenta, přičemž samotné "čisté" elektromobily dosáhly 4,1 procenta.

Radek Pecák