V porovnání se současnými statistikami vypadaly i dříve prezentované prodejní cíle koncernu Volkswagen doslova neuvěřitelně. Přesto je nyní šéfové největší evropské automobilky ještě navýšili.

Stalo se tak v Číně, kde  při prezentaci studie plně elektrického SUV konstruovaného na základě speciální platformy MEB, představitelé Volkswagenu oznámili nové plány v oblasti odbytu elektromobilů.

Konkrétně má již za pět let, tedy v roce 2025, činit roční odbyt bateriových elektromobilů koncernu tři miliony kusů, přičemž s logem VW to bude přesně polovina.

Do roku 2028 se pak má ocitnout na světových silnicích 28 milionů elektromobilů koncernu Volkswagen. Ještě vloni v březnu se přitom hovořilo o 22 milionech.

Menším optimistům můžou ta čísla připadat dosti nadnesená. Vždyť během loňského roku prodala automobilka Volkswagen 250 000 vozidel se schopností jezdit na elektřinu dodanou ze sítě a čistých bateriových elektromobilů bylo jen osmdesát tisíc.

Důvodem k optimismu je vývoj na čínském trhu. Tam nyní skupina Volkswagen prodává čtyřicet procent své celkové produkce. V onom zmiňovaném roce to přitom má být více než polovina.

Volkswagenu se v Číně velmi daří i v současnosti, kdy trh klesá. Společně s čínskými partnery prodal v roce 2019 4,23 miliónu vozidel a navýšil svůj tržní podíl na zhruba dvacet procent.

Značka Volkswagen je v Číně přítomna již čtyřicet let. Za tu dobu prodala zdejším zákazníkům 42 milionů aut.

Radek Pecák