Japonský automobilový gigant Toyota se léta nechával slyšet, že bateriové elektromobily jsou slepou cestou. Pro nejbližší budoucnost chystal hybridní vozy, pro tu vzdálenější modely poháněné vodíkovými palivovými články. Nyní ale plány upravuje.

Japonský list Nikkei informoval, že v důsledku evropských a čínských regulačních opatření musí také Toyota uvést na trh bateriové elektromobily.

Rozhodně prý ale nikdy nebudou tvořit většinu její produkce, jak to chce například Volkswagen. Zatímco tento koncern hodlá do roku 2025 vyrábět ročně tři milióny elektromobilů, z toho polovinu s logem své hlavní značky, u Toyoty to má být v téže době přibližně 500 000. To je ovšem jen zlomek z celkového množství elektrifikovaných (rozuměj hybridních) vozů, které v té době sjedou z výrobních linek závodů Toyota po celém světě.

Značka jich v roce 2025 plánuje vyrábět pět a půl miliónu.

S čistými bateriovými elektromobily začne navíc Toyota velmi zvolna. Pro letošní rok plánuje výrobu deseti tisíc kusů, příští rok třiceti tisíc.

Vůbec prvním elektromobilem skupiny Toyota se stane Lexus UX 300 e. Pak mají následovat další. Do 2025 roku prý nejméně deset.

Radek Pecák