Nakonec nevídaně těsně skončil souboj o prvenství značek v prodeji elektromobilů v České republice. Nissan totiž prodal za dvanáct měsíců loňského roku 139 elektromobilů a Hyundai o jediný exemplář méně.

Třetí místo si připsala se 120 vozy Tesla, přes hranici 100 kusů se dostal ještě Volkswagen a BMW Zaregistrovali jich do provozu 104, respektive 101.

Celkem se letos v Česku prodalo, podle oficiální statistiky Svazu dovozců automobilů, 736 čistě elektrických automobilů. To stačilo na podíl zhruba 0,3 procenta z celkového množství všech nových zaregistrovaných aut v ČR za loňský rok. Je to jen o málo lepší výsledek než v loňském roce. To se prodalo 703 elektromobilů.

Za uplynulých deset let se v ČR, podle SDA, prodalo celkem 2853 elektromobilů. Tento počet by však mohl překonán během jediného, letošního roku.

Rekordní prodeje se očekávají zejména ve druhém pololetí. Do statistik se totiž výrazně zapíše domácí značka Škoda. Ta již i v loňském roce poprvé ve své historii zaregistrovala elektrická auta. Bylo to přesně 28 kusů. K tomu pak ještě 85 vozů Škoda Superb s pohonem typu plug-in hybrid. To jí v této kategorii stačilo na prvenství před Volvem.

V součtu obou kategorií automobilů, které umožňují jízdu bez produkování emisí, byla vloni první značka Hyundai. Ta totiž kromě zmíněných 138 elektromobilů prodala ještě 58 plug-in hybridů. Za ní skončilo BMW.

Radek Pecák