Automobilka Fisker, kterou založil dánský designér a vizionář Henrik Fisker, v polovině minulého desetiletí zkrachovala. Nyní se na veletrhu CES vrací na scénu s elektrickým SUV. Na její poměry by se mělo nabízet za v podstatě lidovou cenu.

Vůz by měl díky instalované baterii s kapacitou přibližně 80 kWh nabízet dojezd více než 400 kilometrů na jedno nabití. Dojezd mají navíc navyšovat na střeše namontované solární panely. Prý by mohly za rok vyrobit tolik elektřiny, kolik je třeba na ujetí cca 1600 kilometrů.

Dynamikou také za konkurencí nemá nikterak zaostávat. Zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině nastane zhruba za tři sekundy. O dalších parametrech zatím výrobce mlčí, nicméně prozradil délku vozu. Ta činí 464 centimetrů.

Fisker se také chlubí, že vůz bude v maximální míře ekologický. Například díky využití materiálů vzniklých z vyřazených rybářských sítí nebo odpadu z výroby pneumatik.

V porovnání s konkurencí chce zaujmout také novými funkcemi ve výbavě. Například bude možné otevírat nejen všechna boční okénka a střešní okno, ale také okno v zadních dveřích.

Na head-up displeji pak bude možné promítat text písniček, které aktuálně přehrává audiosystém.

Auto si zákazníci budou moci koupit za cenu od 37 500 USD (cca 860 000 Kč), případně pronajmout. Po složení zálohy 3000 USD bude měsíční platba činit 379 dolarů. Výroba má začít ve druhé polovině příštího roku a první auta se budou distribuovat začátkem roku 2022.

Radek Pecák