Rok 2020 přinese do autosalonů mnoho nových čistě elektrických vozidel. Pojďme si zrekapitulovat alespoň ty, které jsou již odtajněné. Přinášíme je v abecedním pořadí.

Audi e-tron Sportback - Nová karosářská verze středně velkého elektrického SUV bude mít díky lepší aerodynamice a technickým úpravám o 15 procent lepší dojezd než dosud prodávaný e-tron.

BMW iX 3 - po mnoha letech, které již uplynuly od premiéry modelu i3 se bavorská automobilka rozhodla nabídnout další elektromobil. Bude jím elektrická verze SUV X3, která se i do Evropy bude vozit z Číny.

Fiat 500e - Také tradiční italský výrobce bude mít klasický elektromobil v evropské specifikaci. Touto novinkou se stane nová "pětistovka".

Ford Mustang Mach-E - Stylový crossover s prvky sportovního kupé Mustang se ovšem dostane tento rok jen na vybrané evropské trhy. Česká republika mezi nimi nebude.

Honda e - Malý elektromobil Hondy zaujme širokým pásem displejů v interiéru a sympatickým designem. Jako rodinný vůz však neposlouží i kvůli poměrně krátkému dojezdu.

Lexus UX300e - Japonský koncern Toyota dlouho vlně elektromobility vzdoroval. Nyní se kompletní elektrifikace dočká malé SUV prémiové značky Lexus.

Mercedes EQV - Třída "V" se rovněž dočká elektrická verze. Může hrát roli například luxusního velkoprostorového taxi.

Mini Cooper Electric - Tento první elektromobil britské značky vlastněné koncernem BMW dostane do svých útrob techniku modelu i3.

Opel Corsa e/Peugeot e-208 - Baterie s kapacitou 50 kW má těmto vozům zajistit solidní dojezd i při středně dlouhých výletech z města.

Peugeot 2008 - Už i pro rodinné účely může sloužit elektrická verze tohoto menšího SUV.

Polestar 2 - Tento model bude prvním, který švédsko-čínská značka bude vyrábět ve velkých sériích. Opět v Číně a pro všechny trhy.

Porsche Taycan - Tento sportovní elektromobil využívá jako první osmisetvoltovou palubní elektrickou soustavu, což umožní dobíjení baterie výkonem až 270 kW.

Renault Zoe - nová verze malého elektromobilu francouzské značky se již na řadě trhů prodáván, u nás odstartuje distribuce během několik týdnů.

Seat El Born - Podobné technické parametry jako má Volksagen iD.3. nabídne uživatelům také první v Seatu vyvíjený elektromobil.

Škoda iV - Jméno je zatím utajované, ale již se ví, že zřejmě v listopadu mladoboleslavská automobilka nabídne vlastní, poměrně velké SUV postavené na platformě MEB

Tesla Model Y - Po Modelu 3 se očekává velký úspěch také tohoto SUV amerického výrobce elektromobilů.

Volkswagen e-UP, Seat e- Mii a Škoda Citigo e iV. Zmodernizovaná elektrický výzbroj umožňuje těmto "bratislavským" trojčatům dojezd přes 250 kilometrů. Cenu se přitom podařilo stlačit pod hranici 0,5 milionu korun.

Volvo XC40  - Elektrifikované úspěšné malé SUV Volva si klade za cíl být jedním z nejbezpečnějších nabízených elektromobilů.

Volkswagen ID.3 - I když sériová výroba prvního vozu koncernu Volkswagen postaveného na speciální platformě MEB běží od listopadu, první kusy převezmou zákazníci až na přelomu jara a léta.

Radek Pecák