Americká automobilka Tesla letos v Evropě prodá téměř sto tisíc svých automobilů a stane se tak číslem jedna na trhu s elektromobily a plug-in hybridy v tomto regionu.

Vyplývá to z údajů o výsledcích prodejů za listopad a prvních jedenáct měsíců roku 2019, které zveřejnil portál ev-sales.blogspot.com.

Suverénně nejžádanějším typem je Tesla Model 3, kterých se už letos v Evropě zaregistrovalo do prodeje přes 73 000 kusů. Před druhým nejprodávanějším evropským elektromobilem, kterým je Renault Zoe, má náskok měsíc před koncem roku více než 30 000 kusů. K celkovým výsledkům Tesle pomáhá i cca sedm tisíc kusů prodaných Modelů S a dalších několik tisíc Modelu X.

Za touto dvojicí už je poměrně vyrovnaná skupinka vozů bojujících v pořadí o třetí místo. Zatím ji obsazuje Mitsubishi Outlander PHEV, kterého pronásledují BMW i3 a Nissan Leaf.

Zatím se úplně moc nedaří výrobcům prémiových elektromobilů. Konkrétně Audi e-tron je se čtrnácti tisíci prodanými kusy devátý, Jaguar I-Pace s 11 000 zatím třináctý a Mercedes-Benz EQC se do dvacítky nedostal vůbec.

Listopad byl z hlediska prodejů automobilů do zásuvky úspěšným. V porovnání s výsledky z minulého listopadu byl nárůst 44 procent. Tentokrát sice rychleji rostly prodeje automobilů typu plug-in hybrid, ale v celkovém ročním výsledku mají elektromobily převahu v poměru téměř dvě třetiny ku jedné třetině.

Radek Pecák