Dosud je v České republice registrováno jen kolem tří stovek Volkswagenů s čistě elektrickým pohonem. Toto číslo se ale velmi znatelně zvětší. Vyplývá to z informací, které redaktorovi Autonaelektřinu.cz sdělil manažer pro elektromobilitu společnosti Porsche Česká republika Aleš Neuschl.

Kolik se v České republice prodá elektrických aut značky Volkswagen?

Počítáme s číslem 450. Z toho 400 vozů  e-Golf a padesát vozů e-up!. Kdybychom ale měli možnost si objednávat výrobu z továrny bez omezení, věřím, že bychom se letos dostali i přes tisícovku. Globální poptávka po elektrovodech Volkswagen je nyní extrémně vysoká.

Vloni jste předali prvních pět vozů různým organizacím a institucím v rámci demo e car programu společnosti Porsche ČR. Jaké jsou první zkušenosti a kolik vozů již v rámci tohoto programu v Česku jezdí?

Zkušenosti jsou velmi dobré. Například hasiči v Ostravě jsou doslova nadšeni. Vozů je zatím stále jen těch pět, ale na začátku března přijde dalších pět a pak každý následující měsíc opět pět až deset. Celkem jich bude letos v demo e-car programu jezdit padesát.

O elektromobily začíná být zájem i z hlediska byznysu. Například vloni se zájmem prodávat značkové elektrické vozy přihlásil i největší internetový obchodník v zemi – Alza. Budete s ní spolupracovat?

Ne, to jako oficiální dovozce ani nemůžeme. Kdo chce být dealerem našich vozů, musí splňovat náležité standardy, včetně velikosti prodejní plochy, servisu a tak dále. To oni samozřejmě nesplňují a zřejmě ani nikdy nesplní. Jiná věc ale je, když se domluví přímo s nějakým dealerem a pak ve svých provozovnách zřídí jakési detašované pracoviště. Na druhou stranu, je třeba chápat, že internetový prodej aut má budoucnost a oni s tím mají obrovské zkušenosti….

Zatím ani u každého vašeho dealera není možno elektromobil koupit a servisovat. To se změní?

Ano, nejpozději do roku 2020 budou naše elektromobily prodávat všichni tuzemští dealeři. Také budou muset mít ve svém areálu rychlonabíječku. Nyní ji z deseti prodejců elektromobilů mají tři – Auto Louda a ve dvou svých areálech také Auto Jarov.

Budou přístupné veřejnosti? Například ta v Kunraticích o víkendech a v noci přístupná není…

Ano, rádi bychom, aby to tak bylo. Je ale pravda, že to někde není tak úplně snadné realizovat
Máte od těch dealerů, kteří již elektromobily prodali a servisují  je, informace o tom, že mají nějaké dětské mouchy?
Ne, právě naopak. Elektromobilů se netýkají žádné svolávací akce, ukazuje se, že jsou to z hlediska provozu velmi nenáročné vozy.

Porsche Česká republika se ujalo role jakéhosi průkopníka elektromobility, což je vzhledem k laxnímu přístupu státu určitě přínosné. Jakých akcí se letos budete účastnit?

Zúčastníme se kompletního programu akcí v rámci Smart City. V březnu jsme hlavním programem brněnské výstavy Amper a v listopadu pražského e-Salonu. Tam také umožníme zájemcům první testovací jízdy s velkou elektrickou dodávkou Volkswgaen e-Crafter a k vidění bude i první elektromobil značky Audi.

RADEK PECÁK