Německému startupu Sono Motors vážně hrozí zánik. K tomu, aby mohl dál pokračovat v zamýšlených projektech, musí do konce roku získat od investorů 50 miliónů eur.

To určitě není snadný úkol, zejména vzhledem k dalším okolnostem. Sono Motors zatím představila prototyp zajímavého městského vozu, ovšem datum spuštění výroby se neustále odkládalo. Teď už je termín stanoven na září roku 2021, což je budoucnost vzdálená téměř dva roky.

Navíc se stále zvedala cena, za kterou chce značka svůj vůz zákazníkům prodávat. Z původních 16 až na 25 500 eur. V době, kdy Sono přijde na trh, již bude mít poměrně velkou konkurenci podobně cenově nastavených elektromobilů.

Pokud by projekt skončil v propadlišti dějin, byla by to nepochybně škoda. Sono Motors totiž přišla s řadou zajímavých nápadů a technologií. Například vzduch v autě by se měl filtrovat pomocí mechu a poměrně velké množství energie pro svůj pohyb by se mělo získávat ze solárních panelů. Těmi je pokryta nejen střecha a kapota, ale i velká část boků automobilu.

Díky této sluneční energii by bylo možno denně ujet zcela zdarma až 34 kilometrů. To je vzdálenost, která řadě lidí postačuje pro denní dojíždění do práce a zpět domů.

Baterii vozu s kapacitou 35 kWh samozřejmě bude možné dobíjet pomocí vestavěné dobíječky (11 kW) nebo z rychlodobíjecích stojanů výkonem až 50 kW.

Motor má výkon 120 kW a 290 Nm a umožňuje dosažení maximální rychlosti 140 kilometrů v hodině a zrychlení z nuly na sto za méně než devět sekund.

Radek Pecák