V řadě zemí lze díky státním, případně regionálním dotacím, dosáhnout na elektromobily za velmi příznivé ceny. Nyní se k nim opět přiřadí i Slovensko.

Na Slovensko budou moci od prosince požádat o státní příspěvek na pořízení čistě elektrického, případně plug-in hybridního vozu jak firmy, tak i úřady a fyzické osoby. Dotace je přitom jednou z nejvyšších v Evropě - v případě elektromobilu jde o 8 000 Eur, v případě plug-in hybridu o 5 000. Jedinou limitující podmínkou je, že cena takového vozu nesmí před slevou překročit 50 00 Eur, tedy v přepočtu 1,28 milionu korun.

Teď tedy bude výdaj za pořízení elektromobilu v této zemi podstatně nižší než dříve. Jelikož i automobilky poskytují bonusy ve výši tisíců eur, dostane se výsledná cena Škody Citigo e iV na Slovensku v přepočtu dokonce na pouhých 244 545 Kč. Volkswagen - Up!, který je po technické stránce identickým autem, stojí lehce přes čtvrt miliónu českých korun.

Výrazně levněji než třeba u nás lze pořídit třeba také Volkswagen e-Golf (necelých 510 000 Kč)

Pod hranici šest set tisíc korun se stále ještě vejdou Peugeot e-208 či Kia Soul EV. Těsně nad ní je Renault Zoe.

Dotace se ovšem nebudou poskytovat natrvalo. Vyčleněno je 5 miliónů eur, což vystačí na 625 čistých elektromobilů, případně tisícovku plug-in hybridů.

Dotace pro tyto účely se na Slovensku poskytovaly již dříve. Program podpory začal v roce 2016, ovšem vyčleněnou částku se nepodařilo vyčerpat ani do poloviny loňského roku. Tehdy byla výše 5000 eur na elektromobily a 3000 na plug-in hybridy.

Radek Pecák