BMW zatím ponechá ve výrobě svůj již poněkud letitý elektromobil i3. K němu se příští rok přidá na elektrický pohon přetvořené SUV X3, teprve poté přijdou první vozy této značky od samého počátku vyvíjené jako elektromobily.

Tiskové oddělení mnichovské značky nyní poskytlo zajímavé údaje o modelu i4, který se dostane na trh v roce 2021. Zřejmě nejpůsobivější je fakt, že pohonný agregát nabídne řidiči k využití 390 kW (530 koní), což je potenciál, který v současnosti poskytují osmiválcové spalovací motory.

V útrobách instalovaná trakční baterie bude mít hmotnost zhruba 550 kilometrů a její energetický obsah činí 80 kWh. To by mělo postačovat na dojezd kolem šesti stovek kilometrů. Dobíjení na 80 procent má trvat přibližně 35 minut. Každých zhruba šest minut se tak získá dostatek energie na ujetí dalších sta kilometrů.

BMW již má připravený systém pohonu eDrive páté generace. V něm jsou motor, převodovka i výkonová elektronika zabudovaná do jediného celku.

Zrychlení z klidu na stokilometrovou rychlost nastane během čtyř sekund a na německé dálnici bude možné využít i maximální rychlost přes dvě stě kilometrů v hodině.

Automobil se má vyrábět v hlavním závodě automobilky v Mnichově. i4 je součástí elektrické ofenzívy BMW. Díky ní má světlo světa spatřit do roku 2023 celkem 25 modelů s elektrifikovanou hnací soustavou.

Radek Pecák