Na veletrhu e-Salon v pražských Letňanech jsme prozkoumali mimo jiné elektrickou dodávku Maxus EV80. Její dovozce tvrdí, že nabízí víc než Volkswagen e-Crafter!

Za poměrně neznámou značkou Maxus stojí jedna z největších automobilek na světě, čínská SAIC, která v zemi svého sídla spolupracuje se značkami General Motors, Iveco nebo Volkswagen. Do Česka dovážená elektrická dodávka se ale staví především právě proti Volkswagenu a jeho modelu e-Crafter.
Maxus EV80, který v Česku distribuuje společnost CV Tech, nabízí elektrický motor s výkonem 100 kW a s točivým momentem 320 Nm. To je stejný výkon jako nabízí VW e-Crafter, ale o něco vyšší točivý moment. Především ale dodávka od VW má baterie o kapacitě 38,5 kWh, zatímco Maxus disponuje lithium-iontovou baterií i kapacitě 56 kWh, což znamená delší reálný dojezd, až 200 kilometrů. Jako jediný se také prodává ve verzi valník, což je na českém trhu unikátní. Základem je dodávka o objemu nákladního prostoru 10,2 nebo 11,5 m3, dovozce ale nabízí i verze třístranný sklápěč pro svoz komunálního odpadu, chladírenské vozidlo, mikrobus či sanitní vozidlo. Základní cena je zhruba 1 270 000 korun.

Martin Šidlák