Jen pár dní po zahájení sériové výroby se v Praze představuje čistě elektrický Volkswagen ID.3 z nové rodiny elektromobilů. Na výstavišti v Letňanech je k vidění poprvé v některé ze zemí střední a východní Evropy.

První model na základě platformy MEB pro elektromobily slibuje vysokou úroveň jízdní dynamiky a dojezd 330 až 550 km na jedno nabití (podle metodiky WLTP). Volkswagen bude poskytovat záruku na akumulátory modelu ID.3 po dobu 8 let, resp. do ujetí 160 000 kilometrů.
Cenovka základní verze by měla začínat pod 800 tisíci korunami, tedy o něco výš než prostorově menší Renault Zoe, jehož třetí generace se rovněž představila v ČR v rámci e-Salonu. Jeho cena bude začínat za částce 695 000 Kč. Volkswagen ale zatím registruje předobjednávky na verzi zvanou 1st Edition, která dostane větší baterii s větším dojezdem než základní verze. Přesná cena ještě nebyla oznámena, ale měla by být pod milionem korun. Původní kvóta 25 vozů určených pro Českou republiku byla rychle vyčerpána, ale importérovi se ji podařilo navýšit na dvojnásobek. Padesátku aut si rozebere zhruba 35 zákazníků, takže nepůjde o jeden velký fleetový obchod, ale kromě několika firem budou mezi prvními uživateli i privátní zákazníci. Svoje auto ale fyzicky dostanou zhruba v květnu příštího roku.
V expozici značky Volkswagen na e-SALONu dělá modelu ID.3 společnost ještě plug-in hybridní Passat GTE (v provedení Variant), který byl v září uveden na český trh v modernizované podobě. Passat GTE používá k pohonu jak zážehový motor 1.4 TSI, tak elektromotor, napájený sadou lithium-iontových akumulátorů. Její kapacita umožňuje ujet s nulovými lokálními emisemi až 57 km (WLTP) v režimu výhradně elektrického pohonu. Nejvyšší výkon hybridní soustavy je 160 kW (218 k).
Martin Šidlák