Značce Tesla se letos mimořádně daří nejen v zemích elektromobilitě zaslíbených, ale po otevření tuzemského zastoupení také ve statistikách nově zaregistrovaných vozů v České republice.

Z oficiální statistiky Svazu dovozců vyplývá, že tato značka během desátého letošního měsíce předala v ČR 25 vozů. Přitom všechny ostatní značky zastoupené na tuzemském trhu s novými vozy zapsaly jen 38 elektromobilů. Právě jen díky Tesle nakonec letošní říjen nezaostal ve statistice registrovaných elektromobilů za tím loňským nějak výrazně. Nakonec je tak výsledek pouze o jeden exemplář chudší. (64 versus 63 letos).

Poměrně blízko k výsledku Tesly byla u nás v říjnu značka Hyundai, která prodala 21 elektromobil. Všechny ostatní značky zaregistrovaly pouze jednociferné počty elektromobilů. Konkrétně třetí BMW 8, čtvrtý Nissan 3, páté až šesté Audi a Volkswagen po dvou a Jaguar a Mercedes-Benz po jednom.

Během deseti měsíců letošního roku se vozový park v České republice rozrostl o 649 elektromobilů. Jedničkou trhu je zatím Nissan (136 vozů), na druhou příčku už poskočil Hyundai a přes stokusovou hranici se dostaly ještě automobilky Tesla a Volkswagen.

Situace v pořadí značek se ale začne výrazně proměňovat již na samém počátku příštího roku. V tu dobu totiž automobilka Škoda bude dodávat zákazníkům objednané elektromobily Citigo eIV. Již teď má evidováno pět set objednávek na tento vůz.

Radek Pecák