Již v průběhu příštího podzimu se i na českém trhu začne prodávat první elektromobil japonské značky Mazda. Mx-30 má právě nyní premiéru na tokijském autosalonu.

První vůz automobilky Mazda, který je poháněn výhradně elektřinou z baterií, bude spadat do kategorie středně velkých vozů. Délka karosérie totiž činí 439,5 centimetru, výška je 157 a šířka 179,5 centimetru. Rozvor pak konstruktéři navrhli na 265,5 centimetru.

Vysokonapěťová trakční baterie je umístěna přímo v pevnostní struktuře karosérie a její kapacita činí 35,5 KWh. To postačuje na dojezd zhruba dvě stovky kilometrů.

Právě díky baterii v podlaze si mohli tvůrci vozu dovolit vynechat prostřední sloupek. Zadní dveře jsou tak uchyceny obráceně, než je v automobilovém světě obvyklé. Auto přitom po technické stránce vychází z crossoveru CX-30, který má dveře klasické.

Výkon motoru zatím Mazda nezveřejnila. Vestavěná dobíječka pro dobíjení střídavým proudem umožňuje 6,6 kW, výkon rychlodobíjení stejnosměrným proudem činí maximálně 50 kW.

Interiér má typické designové rysy současných vozů značky Mazda. Je ovšem doplněn druhým dotykovým displejem. Tím spodním se bude nastavovat například teplota klimatizace.

Spíše zajímavostí pak je, že auto umí generovat syntetický zvuk motoru, který zesiluje úměrně s rostoucími otáčkami pohonné jednotky,

Vůz již má dokonce cenovku. Ta činí bez jedné koruny rovných devět set tisíc. Kdo si chce auto rezervovat již nyní, musí složit zálohu ve výši 26 000 Kč.

Radek Pecák