Do oblíbeného SUV XC40 technici Volva společně se svými čínskými partnery zabudovali elektrický pohon. Pod sedačkami se nachází baterie s kapacitou 78 kWh, z nichž využitelných je 75. To postačí na dojezd přes 400 kilometrů. Přesná hodnota ještě známa není.

Kromě podoby exteriéru odhalilo Volvo i technické parametry elektromobilu, od něhož si hodně slibuje. Každopádně bude mít dostatečný výkon, jelikož dva elektromotory (po jednom vpředu a vzadu) poskytují dohromady 300 kW.

Díky tomu budou moci uživatelé zažít působivé zrychlení z nuly na stovku během 4,7 sekundy. Maximální rychlost pak je omezena na hodnotě 180 kilometrů v hodině. O něco obtížnější bude zpomalování tohoto vozu, protože hmotnost se v závislosti na výbavě pohybuje okolo 2,2 tuny.

Vůz, který na délku měří 442,5 centimetru, bude mít dohromady dva zavazadlové prostory. Ten menší je pochopitelně vpředu.

Nabíjet bude možno výkonem až 150 kW, uvnitř vozu je zabudována nabíječka s výkonem 11 kW.

Auto se do Česka začne dovážet z Číny nejspíše počátkem roku 2021. Cena by se měla pohybovat kolem hranice půldruhého miliónu korun.

Radek Pecák