Po dvou letech od založení ukázala kalifornská společnost Canoo snímky prototypu svého prvního vozu. Je jím elektromobil využívající elektřinu z baterií.

Minivan s velmi praktickými tvary je postaven na speciálně vyvinuté "skateboardové" platformě, v níž je zabudovaná jak trakční baterie, tak i pohonné ústrojí, by se měl dostat do výroby v roce 2021. Očekávaný dojezd je mezi 400 až 480 kilometry. Poté by měly na stejném technickém základu vzniknout i další modely.

Další technické informace zatím známy nejsou, v tiskové zprávě se ale slibuje vnitřní prostornost na úrovni velkých SUV při vnějších rozměrech kompaktních aut.

Ve fyzické podobě se automobil představí pozvaným hostům na akcích, které se uskuteční v příštích dnech v Kalifornii. Ostatně zde také společnost zaměstnávající v současné době zhruba 400 lidí sídlí. Konkrétně v areálu ve městě Torrance.

Pro dodávky dílů bude firmy využívat zejména čínské partnery. Obchodním záměrem je nikoli prodej vyrobených vozidel, ale jejich pronájem. Díky tomu se také ušetří na nákladech, které by si vyžádalo vybudování klasické prodejní sítě. Lidé si vozy budou objednávat přímo.

Automobil bude vybaven množství příslušných senzorů a dalších zařízení, které umožňují autonomní jízdu ve stupni 2+. To znamená, že automobil bude v řadě situací schopen zrychlovat, zpomalovat a zatáčet sám, avšak řidič musí být neustále připraven převzít řízení.

Tomu, že by projekt mohl mít šanci na úspěch, nasvědčuje i personální obsazení čelních pozic. Jsou na nich bývalí manažeři a technici předních automobilek, například i BMW.

Radek Pecák